کد خبر : 355937

تاریخ درج خبر : سه شنبه 5 اسفند 1399
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان قم
• انتخاب امام جواد(ع) در کودکی به امامت نشان‌دهنده الهی بودن این امر است
کارشناس مذهبی سیما گفت: علم امامت اکتسابی نبوده و از جانب خداست و به امامت رسیدن امام جواد(ع) در کودکی هم ناقض این حقیقت نبوده و ایشان تمام ویژگی‌های امام را داشتند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام الیاسی در ویژه برنامه ماهتاب که به مناسبت سالروز میلاد امام جواد(ع) به صورت زنده و از جوار حرم مطهر امامزاده موسی مبرقع(ع) روی آنتن شبکه ولایت رفت اظهار کرد: به برکت وجود ائمه اطهار(ع) است که امروز دین اسلام پابرجاست و ما می‌توانیم حقیقت دین را دریابیم و خدا را به درستی بشناسیم و بپرستیم.
وی افزود: بعد از امام کاظم(ع)، گروهی امامت امام رضا(ع) را قبول نکردند و قائل به توقف امامت شدند، همچنین آنها به دنبال پیدا کردن یک نقطه ضعف بودند تا آن را برجسته کرده و مردم را از پیرامون علی بن موسی الرضا(ع) متفرق کنند، با توجه به اینکه ایشان تا آن سن فرزندی نداشتند، همین مسئله را دست گرفتند.
این کارشناس مذهبی با بیان اینکه امام رضا(ع) بعد از اینکه نامه‌ای با همین مضمون دریافت کردند، خبر غیبی از ولادت امام جواد(ع) را دادند گفت: ایشان فرمودند به واسطه ولادت پسری که خداوند به من عطا می‌کند، حق از باطل جدا خواهد شد.
وی ادامه داد: معیار حق و حقیقت، ائمه اطهار(ع) بودند و روایات فراوانی هم در این زمینه از سوی پیامبر اکرم(ص) صادر شده است به طوری که می‌فرمودند بعد از من در هر سویی که علی(ع) قرار داشت، حق در آن سو خواهد بود.
الیاسی با بیان اینکه قرآن و عترت باید در کنار هم باشند گفت: اگر تنها به قرآن بسنده کنیم، به انحراف کشیده می‌شویم، این مسئله در تاریخ مشاهده می‌شود و مثال بارز آن در دوران حاضر هم داعش و تکفیری‌ها هستند که گمان می‌کنند می‌توانند به تنهایی از قرآن استفاده کننده در حالیکه اهل بیت(ع) مفسران کلام خدا هستند.
این کارشناس مذهبی تصریح کرد: حضرت جواد(ع) در کودکی مورد توجه امام رضا(ع) قرار داشتند و ایشان مردم را به پیروی از فرزندشان پس از خود دعوت می‌کردند در حالیکه جواد الائمه(ع) در آن زمان کمتر از ده سال سن داشتند.
وی تصریح کرد: انتخاب پیامبران و امامان به تشخیص مردم نیست بلکه نبوت و امامت عهدی الهی است و از سوی خداوند صورت می‌گیرد بنابراین تعیین امام جواد(ع) در سن خردسالی هم از سوی خدا بوده و امری عجیب محسوب نمی‌شود چنانکه حضرت عیسی(ع) هم در سنی کمتر به پیامبری برگزیده شدند.
الیاسی با بیان اینکه عهد خداوند به ظالمان نمی‌رسد گفت: امامان دارای علم الهی هستند که هیچ کس آن را ندارد و این مسئله هم یکی از شاخصه‌های تمایز آنها با دیگران است.
این کارشناس مذهبی تصریح کرد: برخی گمان می‌کردند چون امام جواد(ع) سن کمی داشته‌اند فرصت یادگیری علم امامت از پدر بزرگوارشان را نداشته‌اند درحالیکه نمی‌دانستند یا نمی‌خواستند بفهمند که علم ایشان از سوی خداوند است و اکتسابی نیست به همین دلیل مناظرات متعددی با حضور دانشمندان آن عصر برگزار کردند تا به خیال خود، امام جواد(ع) مغلوب آنها شود اما در همه این مناظرات شکست خوردند.
وی گفت: امام باید آگاه به روش هدایت انسان‌ها باشد، به احکام شرعی آگاهی داشته باشد و هر نوع سوالی را که به نفع انسان‌ها باشد پاسخ دهد، این ویژگی ائمه اطهار(ع) است نه کسانی که حتی در مورد یک آیه قرآن اطلاعی نداشتند ولی خود را خلیفه پیامبر می‌دانستند و موجب انحرافی عظیم در دین اسلام شدند.
انتهای پیام/