کد خبر : 355949

تاریخ درج خبر : چهارشنبه 6 اسفند 1399
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان قم
• مدیرکل اوقاف قم: حیات جاودانی آدمی در گرو اعمال خیر است
مدیرکل اوقاف استان قم گفت: بر اساس روایتی از امام جواد(ع)، مرگ آدمی بر اثر گناهان و حیات جاودانی او بر اساس کار خیری است که انجام می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری در آیین کلنگ‌زنی شبستان جواد الائمه(ع) در حرم مطهر امامزاده موسی مبرقع(ع) اظهار کرد: تمام اینگونه اقدامات در راستای احیای امر اهل بیت عصمت و طهارت(ع) صورت می‌گیرند.
وی با اشاره به روایتی از حضرت جواد(ع) عنوان کرد: ایشان می‌فرمایند «مَوتُ الإنسانِ بِالذُنوبِ أکثَرُ مِن مَوتِه بِالأجَل وَ حَیاتُهُ بِالبِرّ أکثَرُ مِن حَیاتِهَ بِالعُمر» مرگ آدمی به سبب گناه، از مرگ طبیعی بیشتر است و حیات وی بر اثر نیکوکاری از طول عمر به عوامل طبیعی زیادتر می‌باشد؛ درسی بزرگ از انسانی که بر اساس علم الهی سخن می‌گوید و جز صدق و راستی نمی‌گوید.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه گناهان، در حقیقت انسان را می‌میرانند و حیات آدمی را مختل می‌کنند گفت: در مقابل، آنان که کار خیر انجام می‌دهند عمری به دست می‌آورند که بیش از عمر مادی و دنیوی‌شان است به عبارتی حیات ابدی می‌یابند.
وی ادامه داد: کسانی که اهل گناه و معصیت هستند، با گناه خود می‌میرند و نیکوکاران هم نام و یادشان ابدی و ماندگار خواهد بود، درسی بزرگ از مکتب اهل بیت(ع) که باید آویزه گوش قرار دهیم و به آن عمل کنیم.
اسکندری با بیان اینکه نمی‌توان روی کارهای خیر قیمت‌گذاری کرد گفت: شبستان امام جواد(ع) با 30 میلیارد ریال هزینه مادی و در مساحتی 330 متر مربعی احداث شده، رقم‌هایی محدود اما تاثیر آن به مراتب بیشتر است، حتی اگر یک نفر در این مکان هدایت شود، گویی یک جامعه هدایت شده‌اند و ثواب این امر را نمی‌توان محاسبه کرد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم تاکید کرد: خداوند کار بی حساب انجام نمی‌دهد اما ثواب اعمال خیر نزد او برای انسان‌ها قابل محاسبه نیست، حتی نیت خیر هم نزد خدا دارای اجر و ثواب است.
وی با اشاره به ماندگاری اعمال خیر حتی پس از مرگ آدمی گفت: کار نیکو و با نیت الهی تا پایان جهان باقی می‌ماند و ثواب آن به انسان می‌رسد.
اسکندری افزود: حضرت علی(ع) چندین سال زحمت کشیدند و نخلستانی را به بار آوردند و سپس به مبلغ قابل توجهی فروختند که حدود دو هزار دینار بود، حضرت دینارها را گوشه عبای خود ریختند و تا به منزل رسیدن همه را بین فقرا تقسیم کردند، درب منزل دیناری وجود نداشت و حضرت عبای خود را تکاندند، به ایشان گفته شد مقداری هم برای فرزندانتان نگاه می‌داشتید، حضرت فرمودند همه را برای آنها گذاشتم، همه آن دینارها برای ما ذخیره شده است.
انتهای پیام/