• امروز سه شنبه یکم آبان 1397 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

معاون فرهنگی سازمان اوقاف: سوگواره «یاس نبوی» در 2788 بقعه سراسر کشور اجرایی شده است

معاون فرهنگی سازمان اوقاف: سوگواره «یاس نبوی» در 2788 بقعه سراسر کشور اجرایی شده است

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف گفت: در 2788 بقعه متبرکه و حرم مطهر امامزادگان در سراسر کشور، مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) با عنوان سوگواره یاس نبوی برگزار می‌شود.

 چهارشنبه 25 بهمن 1396   74  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی پیش از ظهر امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های 6 ماهه تبلیغی اعزام مبلغ سازمان اوقاف در ایام فاطمیه با اشاره به مجموعه وظایف این سازمان اظهار کرد: اجرای امینانه نیت واقفان یکی از این وظایف به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه 190 هزار موقوفه با 707 نوع نیت در سراسر کشور به ثبت رسیده است افزود: یکی از این نیات، مربوط به موقوفاتی است که در ارتباط با حضرت زهرا(س) وقف شده‌اند؛ 356 موقوفه در ایران برای برپایی روضه‌خوانی شهادت حضرت زهرا(س) و 522 موقوفه در ارتباط با تعزیه‌خوانی به همین مناسبت وجود دارد که هر یک دارای شرح نیت هستند.
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: 966 موقوفه در ارتباط با سوگواری فاطمه زهرا(س) در سراسر ایران وجود دارد.
وی مدیریت آستان مقدسه امامزادگان را دیگر وظیفه سازمان اوقاف دانست و گفت: 8051 بقعه متبرکه در ایران وجود دارد که مدیریت آنها بر عهده سازمان اوقاف است.
شرفخانی با بیان اینکه بر اساس سند چشم‌انداز سازمان اوقاف، این حرم‌های مطهر باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند تصریح کرد: یکی از ظرفیت‌های رسیدن به این هدف، برگزاری مراسم و بزرگداشت برای ائمه اطهار(ع) است.
معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به نشر معارف دینی به عنوان دیگر وظیفه این سازمان عنوان کرد: بر این اساس در 2788 بقعه متبرکه و حرم مطهر امامزادگان در سراسر کشور، مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) با عنوان سوگواره یاس نبوی برگزار می‌شود.
وی گفت: سوگواره یاس نبوی از برنامه‌های مختلف فرهنگی و معنوی تشکیل شده که به صورت تخصصی در سراسر کشور برنامه‌ریزی و اجرایی می‌شوند تا بتوانیم بر اساس اهداف سازمان، به وظایف خود عمل کنیم.
شرفخانی به سرفصل‌های این سوگواره اشاره کرد و افزود: حضور روحانیون مبلغ برای ترویج و نشر سیره فاطمی و فضائل حضرت زهرا(س) یکی از این سرفصل‌هاست بر همین اساس در سراسر ایران، اعزام مبلغان در ایام فاطمیه صورت می‌گیرد.
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: 1360 نفر از روحانیون متخصص و آموزش‌دیده از حوزه علمیه قم و 1947 نفر از مبلغان حوزه‌های علمیه خراسان و اصفهان و سایر استان‌ها طی سال جاری در قالب سوگواره یاس نبوی اعزام شده‌اند همچنین 3307 نفر مبلغ نیز در ایام فاطمیه در سراسر کشور برنامه تبلیغی دارند.
وی به دومین سرفصل سوگواره یاس نبوی اشاره کرد و گفت: تجمع عزاداران فاطمی در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در آستان مقدس امامزادگان دیگر برنامه این طرح به شمار می‌رود.
شرفخانی ادامه داد: سومین برنامه، برگزاری همایش «رهروان یاس نبوی» است که دو ساعت مانده به نماز مغرب و عشا در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در بقاع متبرکه برگزار می‌شود، این همایش ویژه بانوان بوده و امسال در 530 حرم مطهر امامزادگان اجرایی خواهد شد.
معاون فرهنگی سازمان اوقاف به مراسم شام غریبان شهادت حضرت فاطمه(س) با عنوان تجمع سادات و فرزندان حضرت زهرا(س) اشاره کرد و افزود: امسال 466 بقعه در سراسر کشور میزبان این تجمع را بر عهده خواهند داشت.
وی به دیگر برنامه‌های ایام فاطمیه بقاع متبرکه اشاره و خاطرنشان کرد: کتاب مسابقه کتابخوانی با محوریت خطبه حضرت زهرا(س) یا همان خطبه فدکیه در سراسر کشور به صورت رایگان در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد همچنین در سالروز شهادت بانوی دو عالم، مراسم قرائت این خطبه نیز در بقاع متبرکه برگزار می‌شود.
برپایی نمایشگاه «انقلابی ترین بانوی تاریخ» در 1700 بقعه سراسر کشور
شرفخانی افزود: در 1700 حرم مطهر امامزادگان و بقعه متبرکه نیز نمایشگاه «انقلابی‌ترین بانوی تاریخ» مشتمل بر تابلوهای گرافیکی با محوریت تبیین شخصیت ولایتمدار حضرت زهرا(س) برپا شده و خیمه‌های معرفت نیز که جزو برنامه‌های تخصصی سازمان اوقاف به شمار می‌رود، با حضور کارشناسان روحانی در 515 بقعه متبرکه دایر هستند.
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: با توجه به استقبال از خیمه‌های معرفت از سوی اقشار مختلف و از آنجا که باید روش‌های تبلیغی را به روزرسانی کرد، مبلغان روحانی این سازمان شیوه‌های نوین تبلیغی را طراحی و در خیمه‌های معرفت اجرایی می‌کنند که از آن جمله می‌توان به مشاوره خانواده و تربیت فرزند بر اساس سیره فاطمی اشاره کرد.
وی ادامه داد: علاوه بر اینها پوستری با عنوان «الامام مثل الکعبه» و با موضوع روایات و کلمات حضرت زهرا(س) در تیراژ 20 هزار نسخه طراحی و در سراسر کشور توزیع شده است.
شرفخانی با بیان اینکه نرم‌افزارهای ویژه تلفن همراه نیز در همین زمینه طراحی شده‌اند گفت: «بهشت فدک»، «یاس نبوی» و «خطبه فدکیه حضرت زهرا(س)» نرم افزارهایی هستند که از سوی سازمان اوقاف به صورت رایگان در اختیار مردم قرار داده می‌شوند و برای دانلود آنها می‌توان به سایت www.mfpo.ir مراجعه کرد.
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه به برنامه‌های آموزشی ویژه مبلغان روحانی اشاره کرد و افزود: مجموعه‌ای از همایش‌ها با محوریت آموزش مبلغان و تبیین برنامه‌ها برای مدیران اوقاف برگزار شده است.
وی خاطرنشان کرد: طی روزهای 19 و 20 بهمن‌‌ماه همایش آموزشی مبلغان در قم اجرا شد و فردا نیز در مدرسه امام موسی کاظم(ع)، همایش بزرگ مبلغان سوگواره یاس نبوی با حضور آیت‌الله سبحانی و نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف برگزار خواهد شد.
شرفخانی افزود: تأکید سازمان اوقاف در برنامه‌های آموزشی، حفظ و تقویت وحدت در این ایام است تا از نشر مباحث اختلاف‌انگیز در جامعه پرهیز شود.
توسعه موقوفات فاطمی در دستور کار سازمان اوقاف است
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: هرچند نیاز داریم در ارتباط با موقوفات مربوط به حضرت زهرا(س) اقدامات ترویجی گسترده‌ای صورت بگیرد، اما می‌بینیم که در برخی استان‌ها موقوفاتی در این زمینه وجود ندارد.
وی ادامه داد: ایجاد موقوفات فاطمی یکی از سرفصل‌های اصلی سازمان اوقاف به شمار می‌رود البته در این زمینه رسانه‌ها نیز باید همکاری لازم را داشته باشند تا شاهد توسعه اینگونه نیت‌ها در بین واقفان باشیم.
شرفخانی به دیگر برنامه‌های سازمان اوقاف در حوزه فرهنگ و اندیشه پرداخت و افزود: طرح «آرامش بهاری» یکی از برگزیده‌ترین این موارد به شمار می‌رود که در ایام عید و با محوریت برنامه‌‌های فرهنگی ویژه زائران نوروزی اجرایی می‌شود.
معاون فرهنگی سازمان اوقاف با بیان اینکه منبر و سخنرانی سنتی روش تبلیغی مناسبی در ایام نوروز به شمار نمی‌رود گفت: ایده‌های تبلیغی به صورت مبسوط مورد بررسی قرار گرفته‌اند و روش نوینی در این حوزه طراحی شده است و طرح آرامش بهاری نیز تجلی این روش‌ها به شمار می‌رود.
وی افزود: ایده‌های تبلیغی در قالب‌های گوناگون متن، صوت، محصولات فرهنگی، فیلم و ... جمع‌آوری شده و در طرح آرامش بهاری بکار گرفته می‌شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار