• امروز پنج شنبه دوازدهم تیر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

فرهنگنامه لغات حقوقی ، فقهی وقف

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

کرونا ویروس را جدی بگیریم

سامانه میزخدمت الکترونیکی سازمان اوقاف و امور خیریه

ملاقات عمومی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

مدیرکل اوقاف قم:  هدف دشمنان از واقعه کربلا حذف امامت و ولایت بود/ ملت ایران ضرب‌المثل ولایت‌مداری هستند

مدیرکل اوقاف قم: هدف دشمنان از واقعه کربلا حذف امامت و ولایت بود/ ملت ایران ضرب‌المثل ولایت‌مداری هستند

مدیرکل اوقاف استان قم گفت: هدف دشمنان خدا از به راه انداختن واقعه کربلا، حذف ولایت و امامت بود هر چند اراده الهی بر تداوم این خط قرار گرفت.

 شنبه 6 مهر 1398   45  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری روز پنجشنبه در آستان مقدس امامزاده ابراهیم و محمد(ع) با اشاره به فضیلت‌ها و درس‌های عاشورا که سینه به سینه به نسل امروز رسیده است اظهار کرد: اگر این کار صورت نمی‌گرفت معلوم نبود مذهب حقه شیعه چه سرنوشتی می‌داشت.

وی افزود: با همه وجود به این واقعیت رسیده‌ایم که اگر محافل حسینی و این عشق و ارادت مردم به اهل بیت عصمت و طهارت نمی‌بود، با حجم بالای توطئه‌ها علیه اسلام و تشیع، چیزی از دین باقی نمی‌ماند و اگر هم بود اعتقاداتمان در این سطح نبود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم تشیع را مدیون محافل حسینی دانست و تصریح کرد: خود را مدیون کسانی می‌دانیم که در طول تاریخ با همه مشقات، این سنت حسنه را حفظ کردند چرا که در برخی برهه‌ها، حتی بردن نام حسین(ع) جرم محسوب می‌شد.

وی ادامه داد: دشمنان به دنبال نابودی اسلام واقعی و از بین بردن فرهنگ حسینی بوده و هستند ولی اراده الهی بر این بوده که در همه مقاطع تاریخی و در هر شرایطی، مجالس عزای سیدالشهدا(ع) حفظ شود.

اسکندری خاطرنشان کرد: اتفاقات زیادی در عصر عاشورا رخ داد و بعد از آن هم ظلم و ستم فراوانی علیه خاندان عصمت و طهارت روا داشته شد تا نام و یاد حسین(ع) و جد بزرگوارشان پیامبر اکرم(ص) به فراموشی سپرده شود ولی پایداری اهل بیت حسین(ع) و شیعیان مخلص، مانع از اجرای نقشه‌های آنها شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه حادثه عاشورا صرفا برای به شهادت رساندن امام حسین(ع) و یاران ایشان نبود گفت: دشمنان می‌خواستند اسلام حقیقی را با این کار نابود کنند.

وی ادامه داد: امویان روی مسئله امامت و ولایت حساسیت داشتند و واقعه عاشورا هم به همین دلیل رخ داد چه اینکه بعد از کربلا هم اقدامات زیادی در این راستا انجام دادند البته اراده الهی بر تداوم سلسله امامت قرار داشت.

اسکندری با اشاره به سخنان آتشین امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) در مجلس یزید عنوان کرد: این دو بزرگوار با شجاعت تمام در مقابل امویان ایستادند و تا پای جان از ولایت پاسداری کردند، حضرت زینب(س) با اینکه داغدار برادر و دیگر نزدیکان خود بود، غیرت و حمیت نشان داد و در مقابل ابن زیاد و یزید ایستاد تا کسی به امام سجاد(ع) که ولی زمان بود آسیبی نرسد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم، امامت و رهبری را ویژگی اصلی و ذاتی تشیع دانست و تصریح کرد: این امر بزرگ‌ترین تفاوت مذهب شیعه با دیگر مذاهب اسلامی است.

وی با اشاره به تلاش‌های بنی امیه و بنی عباس برای به فراموشی سپردن قیام عاشورا گفت: آنها حتی به دنبال محو قبر مطهر امام حسین(ع) بودند و مقبره ایشان را تخریب می‌کردند و به زمین کربلا آب می‌بستند، همان کاری که امروز داعش و تکفیری‌ها هم انجام می‌دهند ولی شیعیان در هیچ برهه‌ای از تاریخ از دشمنان نهراسیدند و با رشادت و شجاعت به دنبال احیای فرهنگ حسینی بوده‌اند.

اسکندری خاطرنشان کرد: حتی جرایم سخت و سنگین برای زیارت حرم مطهر امام حسین(ع) هم مانع از حرکت زائران حسینی به سمت کربلا نشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: روزی امام حسین(ع) و فرهنگ ناب تشیع، جهان را تصرف می کند و آثار این فتح بزرگ، امروز در پیاده روی عظیم اربعین مشاهده می شود.

وی فرهنگ عاشورا را شاه کلید پیروزی تشیع در زمان غیبت و حضور دانست و تصریح کرد: اگر این خط را رها نکنیم، در دنیا و آخرت سعادتمند خواهیم بود به شرطی که زیر هر علمی سینه نزنیم جز علم ولایت و رهبری.

اسکندری با بیان اینکه نفاق دشمن اصلی و نقطه مقابل ولایت است عنوان کرد: همه امور فردی و اجتماعی و عبادی، وابسته به ولایت و امامت هستند وگرنه پذیرفته نخواهند شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم عزت را در قلمرو ولایت و رهبری بر حق دانست و گفت: امام و ولی فقیه به جامعه خیانت نمی‌کند و همواره در مسیر حقیقت گام بر می‌دارد.

وی با اشاره به ویژگی‌های ملت ایران خاطرنشان کرد: مردم کوفه به ولی خدا نامه نوشتند و از امام حسین(ع) خواستند نزد آنها برود ولی به ایشان خیانت کردند در حالیکه با نماینده امام حسین(ع) هم بیعت کرده بودند ولی مردم ایران چنان عملکردی داشته‌اند که در طول تاریخ ضرب‌المثل وفاداری و ولایت‌مداری خواهند شد.

اسکندری افزود: مردم ایران 40 سال پیش با کسی بیعت کردند که دستخطی از امام معصوم نداشت ولی بر اساس قوانین و قواعد فقهی، رهبر و ولی فقیه زمان بودند و امروز هم در خط ولایت و پیروی از رهبر معظم انقلاب پیشرو هستند.

انتهای پیام/

 

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار