• امروز چهارشنبه هجدهم تیر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

فرهنگنامه لغات حقوقی ، فقهی وقف

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

کرونا ویروس را جدی بگیریم

سامانه میزخدمت الکترونیکی سازمان اوقاف و امور خیریه

ملاقات عمومی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

مدیرکل اوقاف قم: لزوم توجه به نگاه متعالی رهبری در مسئله وقف

مدیرکل اوقاف قم: لزوم توجه به نگاه متعالی رهبری در مسئله وقف

مدیرکل اوقاف استان قم گفت: برای پاسخگویی به نیازهای روز جامعه، زایش وقف‌های جدید لازم و ضروری است.

 پنج شنبه 23 آبان 1398   18  0      

 به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری صبح امروز در برنامه دستان آسمان شبکه یک سیما که به صورت زنده از آستان مقدس امامزاده علی بن جعفر(ع) پخش شد اظهار کرد: در بین آحاد جامعه، همه دارای یک نگاه و رویکرد به وقف نیستند ولی اگر بخواهیم نگاهی در خور این سنت حسنه و در قالب فرهنگ غنی اسلامی و شیعی داشته باشیم، باید به فرمایشات رهبر معظم انقلاب رجوع کنیم.

وی افزود: ایشان نگاهی متعالی به مسئله وقف دارند و آن را عنصری تمدن‌ساز می‌دانند، به عبارتی اگر وقف بخواهد نقش اصلی خود را ایفا کند باید در جهت ساخت تمدن بزرگ اسلامی باشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه وقف جریانی خودجوش و مردمی در طول تاریخ بوده است گفت: این سنت حسنه باید به دور از قوانین دست و پاگیر و اداری به حرکت خود ادامه دهد.

وی ادامه داد: چند دستگاه در ارتباط با وقف دارای رسالت ویژه‌ای هستند که نخستین مورد، سازمان اوقاف و امور خیریه است.

اسکندری افزود: بسیاری از مقررات مربوط به وقف متعلق به گذشته هستند بنابراین نیازمند لایحه‌ای جدید و جامع پیرامون وقف هستیم تا از همه ظرفیت‌های این سنت حسنه باشیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه نیازمند ورود مجلس شورای اسلامی و مرکز تحقیقات قوه مقننه به مسئله وقف هستیم گفت: باید قوانین جامع و بیشتری در این زمینه تصویب شود همچنین حوزه علمیه باید در زمینه احکام وقف به تولید علم بپردازد زیرا به فتاوا و احکام جدید پیرامون وقف هستیم.

وی وزارت علوم و دانشگاه‌ها را دیگر دستگاهی دانست که باید به حوزه وقف وارد شود و افزود: تولید علم درباره این سنت حسنه یکی از نیازهای اساسی روز جامعه است زیرا نیازمند جهش در این حوزه هستیم.

اسکندری با بیان اینکه بقاع متبرکه ظرفیت مهمی در زمینه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هستند خاطرنشان کرد: اگر تولید علم در این زمینه صورت بگیرد و قوانین متناسب تصویب شود، ظرفیت‌های نهفته هم فعال می‌شوند و در شرایطی که در جنگ اقتصادی و فرهنگی با دشمنان هستیم، بقاع متبرکه و ومسئله وقف می‌توانند راهگشا باشند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به طرح‌های جدید سازمان اوقاف برای راه‌اندازی طرف افق با محوریت بقاع متبرکه عنوان کرد: این طرح شامل مسائل اجتماعی، فرهنگی و قرآنی بوده و هدف از آن رفع آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی در حوزه جغرافیایی خاصی است.

وی با بیان اینکه وقف می‌تواند سرمایه‌گذاری‌های بزرگ اقتصادی در کشور را رقم بزند گفت: برای پاسخگویی به نیازهای روز جامعه، نیازمند به وقف های جدید و با سرمایه گذاری اقتصادی زایش درآمد وجود داشته باشد و اقدامات ترویجی برای آگاهی خیرین و نیکوکاران از این موضوعات صورت می‌گیرد تا وقف‌های جدید پیرامون همین مسائل شکل بگیرند.

انتهای پیام/

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار