• امروز سه شنبه بیست و یکم مرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

فرهنگنامه لغات حقوقی ، فقهی وقف

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

کرونا ویروس را جدی بگیریم

سامانه میزخدمت الکترونیکی سازمان اوقاف و امور خیریه

ملاقات عمومی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم

مدیرکل اوقاف قم:  اعتراف به اشتباه پدافندی نشان‌دهنده تربیت کوثری سپاهیان ماست

مدیرکل اوقاف قم: اعتراف به اشتباه پدافندی نشان‌دهنده تربیت کوثری سپاهیان ماست

مدیرکل اوقاف استان قم گفت: اینکه فرمانده نیروی هوافضای سپاه به اشتباه پدافندی اعتراف می‌کند، نشان می‌دهد سپاهیان ما تربیت یافته مکتب کوثری فاطمه(س) هستند و حقیقت را می‌گویند ولو به ضررشان باشد.

 چهارشنبه 25 دی 1398   47  0      

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری در حرم مطهر حضرت معصومه(س) با اشاره به سجایا و ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی حضرت زهرای مرضیه(س) اظهار کرد: ایشان در حقیقت یک مکتب و یک مسیر متعالی به سوی کمال و سعادت هستند و اگر کسی به فرهنگ فاطمی تأسی کند، به هدف والای انسانیت دست خواهد یافت.

وی افزود: کسانی که به آن حضرت اعتقاد دارند و شناخت و معرفت به ایشان کسب کرده‌اند، از جلوه‌های معنوی و الهی حضرت زهرا(س) بیشتر بهره‌مند می‌شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه بانوی بزرگ اسلام محدود به زمانی خاص نیستند گفت: اندیشه‌های نورانی فاطمه زهرا(س) در طول تاریخ جاری بوده و همه تشنگان راه حقیقت را سیراب کرده است.

وی ادامه داد: در قرآن کریم از حضرت زهرا(س) به عنوان کوثر و خیر کثیر یاد شده، خیر کثیر بدان معنا که جلوه‌های وجودی آن حضرت همه جا را در بر می‌گیرد و همگان را مورد لطف قرار می‌دهد.

اسکندری با اشاره به آیاتی از سوره مبارکه «ابراهیم» خاطرنشان کرد: خداوند می فرماید «أَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاءِ، تُؤْتِي أُكُلَهَا كُلَّ حِينٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا ۗ وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ» به این معنا که کلمه طیبه [که اعتقاد واقعی به توحید است] مانند درخت پاک است، ریشه‌اش استوار و پابرجا و شاخه‌اش در آسمان است، میوه اش را به اجازه پروردگارش در هر زمانی می دهد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: انسان پاک هم مثل درختی می ‌ماند پاکیزه و مطهر که ریشه در اعماق زمین دارد شاخ و برگ آن در آسمان است، یعنی در حقیقت حجتی برای دیگران خواهد بود و هیچ کس در هیچ مقطع تاریخی، دستش از این انسان‌های پاک یعنی هدایتگران الهی خالی نخواهد بود.

وی تصریح کرد: یکی از مصادیق بارز اینگونه انسان‌های پاک، حضرت زهرا(س) است که همه ما مفتخر به پیروی از ایشان و محبت به او هستیم.

اسکندری با بیان اینکه زندگی بر مبنای کوثر و خیر کثیر یک انتخاب است و انتخاب دیگر زندگی بر اساس تکاثر و قدرت‌طلبی عنوان کرد: مفسران در تفسیر سوره «کوثر» آورده‌اند که این واژه به معنای خیر کثیر است، در تأویل آیه به حضرت زهرا(س) اشاره شده یعنی خیر کثیری که همیشه خوبی را گسترش می‌دهد و برکت را برای جوامع انسانی به همراه دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: خاستگاه زندگی کوثری در نخستین گام برای رسیدن به یک خانواده و جامعه متعالی، باید یاد خداوند را در زندگی فردی توسعه دهیم و سپس آثارش را در زندگی خانوادگی و اجتماعی ببینیم.

وی تصریح کرد: ذکر خداوند باید از صبح تا شام در بین یک خانواده باشد، به این معنا که تمام اعضایش باید به یاد پروردگار باشند، البته نه به این معنا که مرتب ذکر بگویند بلکه رعایت دستورات الهی مد نظر است.

اسکندری با تاکید بر اینکه لازم است جلوه‌های یاد خداوند در زندگی انسان آشکار شود گفت: در غیر اینصورت اگر تاثیر دستورات الهی را در خانواده‌ای نبینیم هر چند مرتب ذکر خداوند در آن شود و صدای قرآن بلند شود، آن خانواده کوثری و مبتنی بر خیر کثیر نخواهد بود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم ادامه داد: افرادی که مناصبی را در جامعه اسلامی بر عهده می‌گیرند رفتار و گفتارشان بیان‌کننده نوع زندگی آنهاست، اگر در برابر خداوند و مردم تواضع و فروتنی داشته باشند و به فکر خدمت باشند نشان‌دهنده تربیت کوثری آنهاست ولی اگر به دنبال سوء استفاده و چنگ‌اندازی به اموال عمومی باشند، تربیت تکاثری خود را نشان می‌دهند.

وی به دوران دفاع مقدس پرداخت و افزود: در آن زمان از نظر امکانات نظامی محدویت فراوانی داشتیم ولی امام راحل و فرماندهان نظامی هیچگاه به خود اجازه نمی‌دادند که با حملاتی، فرد بیگناهی را به کشتن دهند در واقع اصول اخلاقی را در هنگامه جنگ هم رعایت می‌کردند ولی رژیم صدام اینگونه نبود و جنگ را به شهرها کشاند.

اسکندری تصریح کرد: در قضیه سقوط هواپیمای اکراینی، پاسدار رشید اسلام سردار حاجی‌زاده اعلام به اشتباه زیرمجموعه خود کرد و مسئله را بر گردن گرفت، برخی گفتند نباید اینکار را می‌کردید، همانجا گفتم این اعتراف به اشتباه علامت آن است که اینها تربیت‌یافته مکتب کوثر هستند.

مدیرکل اوقاف استان قم با اشاره به جنایات بی شمار استکبار جهانی گفت:ما با اردوگاه استکبار تفاوت داریم و حقیقت را می‌گوییم ولو به ضررمان باشد وگرنه اگر بنا باشد بر مبنای حیله و مکر با مردم سخن بگوییم، تفاوتمان با آقای ترامپ چه خواهد بود؟

انتهای پیام/

 

 

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار