• امروز سه شنبه ششم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

کرونا ویروس را جدی بگیریم

سامانه میزخدمت الکترونیکی سازمان اوقاف و امور خیریه

ملاقات عمومی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

مدیرکل اوقاف قم:  وقف در حوزه علم مهمترین نیاز کشور است/ آمادگی اوقاف قم برای توسعه وقف مشارکتی

مدیرکل اوقاف قم: وقف در حوزه علم مهمترین نیاز کشور است/ آمادگی اوقاف قم برای توسعه وقف مشارکتی

مدیرکل اوقاف استان قم گفت: در حال حاضر در حوزه علم و فناوری نیاز به توسعه وقف وجود دارد و از خیرین می‌خواهیم موقوفات خود را به این سمت سوق دهند.

 چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399   11  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری سحرگاه سه‌شنبه در برنامه «تسبیح سحر» که به صورت زنده از آستان مقدس امامزاده موسی مبرقع(ع) روی آنتن سیمای مرکز قم رفت اظهار کرد: وقف در دین مبین اسلام دارای ویژگی‌های خاصی است، از جمله اینکه بر نوع‌دوستی با نیاتی هراه خواهد بود که موجب پیشرفت دنیایی و تبلیغ مکتب می‌شود و هم در قیامت، ثمراتی برای واقف خواهد داشت.

وی افزود: بررسی نیت‌های واقفان در طول تاریخ نشان می‌دهد عمده آنها مربوط به برپایی و اقامه عزای اهل بیت(ع) و روضه‌خوانی امام حسین(ع) هستند، مجالسی که در آنها احکام و مسائل دینی بیان می‌شوند و همین مجالس و محافل هستند که موجب بقای اسلام و زنده شدن مراکز دینی شده‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه بقاع متبرکه نیز به واسطه موقوفات به فعالیت خود ادامه می‌دهند گفت: جهاد بر دو نوع است، جهاد با جان و جهاد با مال؛ وقف جهاد با مال است و می‌توانیم موقوفاتی داشته باشیم که در زمان ظهور امام عصر(عج)، برای قیام مهدوی و حکومت جهانی آن حضرت هزینه شود چنانکه برخی در سده‌های قبل اموال خود را وقف کرده‌اند و امروز در نظام ولایی مصرف می‌شوند.

وی ادامه داد: نیت‌های مختلفی هم برای درمان بیماران و آزادی زندانیان در موقوفات وجود دارد که موجب شده پرونده اعمال واقفان همچنان باز باشد و از عواید این موقوفه‌ها به حساب آنها وارد شود حتی با اینکه در قید حیات نیستند.

اسکندری به نیازهای روز جامعه و دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب اشاره و ابراز کرد: تولید علم یکی از اولویت‌های کشور به شمار می‌رود در حالیکه در حوزه مباحث علمی و فرهنگی، موقوفات کمی داریم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: اگر جوانان دانشمند ایرانی پشتوانه مالی داشته باشند و بتوانند اختراع و اکتشافی داشته باشند، این مسئله هم در راستای ارتقاء سطح علمی کشور مفید است و هم ثواب بهره‌مندی همه جهانیان از آن اختراع و اکتشاف، برای کسی که آن پشتوانه مالی را فراهم کرده نیز نوشته می‌شود.

وی خواستار توسعه وقف در حوزه علم و فناوری شد و گفت: خیّر بودن فقط به داشتن مال و اموال فراوان نیست، گاه ممکن است شخصی علم و دانشش را به میان آورد و مشکلات جامعه را حل کند، یا فردی دیگر کاری را به عنوان سنتی حسنه در جامعه نهادینه می‌کند و دیگران هم آن را انجام می‌دهند و نفع آن به همگان می‌رسد.

اسکندری با بیان اینکه برخی بدون تمکن مالی مایل به وقف هستند خاطرنشان کرد: راه برای اینگونه افراد هم باز است چرا که وقف مشارکتی راه حلی برای این مسئله به شمار می‌رود به این صورت که چندین نفر سرمایه‌هایشان را روی هم می‌گذارند و یک موقوفه را از خود به یادگار می‌گذارند؛ در اسلام هم کیفیت و نیت مهم است نه کمیت و اندازه کار خیر.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان افزود: این اداره کل آمادگی دارد که وقف مشارکتی را توسعه دهد و برای این منظور، به گردآوری داشته های خود بپردازد تا با تجمیع آنها، کاری ماندگاری و عظیم را به سرانجام برساند.

وی با بیان اینکه آنچه برای نظام ولایی جمهوری اسلامی اهمیت دارد، حضور و مشارکت مردم در همه عرصه‌ها از جمله وقف است گفت: حضور همه جانبه خیرین و اقشار مختلف مردم در کمک به نیازمندان در قالب طرح مواسات و همدلی مومنانه، نشان‌دهنده همگرایی و هم افزایی بالای مردم ایران است.

اسکندری خلوص نیت در وقف را مهمترین شرط مقبول بودن آن دانست و تصریح کرد: نیت در اسلام دارای اهمیت فراوانی است و کار خالصانه برای خداوند، به یقین تاثیر مهمی بر زندگی دنیوی و اخروی آدمی خواهد داشت.

انتهای پیام/

 

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار