• امروز سه شنبه ششم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

کرونا ویروس را جدی بگیریم

سامانه میزخدمت الکترونیکی سازمان اوقاف و امور خیریه

ملاقات عمومی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

حجت‌الاسلام مومنی:  دروغ بزرگ‌ترین گناه و کلید همه بدی‌هاست/ مراقب باشید گناه زبان عادی نشود

حجت‌الاسلام مومنی: دروغ بزرگ‌ترین گناه و کلید همه بدی‌هاست/ مراقب باشید گناه زبان عادی نشود

کارشناس برنامه «تسبیح سحر» گفت: در روایت است که دروغ بزرگ‌ترین گناهان مربوط به زبان و کلید همه بدی‌هاست.

 سه شنبه 30 اردیبهشت 1399   3  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسین مومنی سحرگاه سه‌شنبه در ویژه برنامه «تسبیح سحر» که از جوار حرم مطهر امامزاده جعفر شهید(ع) و به صورت زنده روی آنتن سیمای مرکز قم رفت با اشاره به اهمیت ماه مبارک رمضان اظهار کرد: این ماه فرصتی برای توبه و استغفار است.

وی افزود: یکی از گناهانی که بسیار عادی شده در حالیکه جزو گناهان کبیره هستند، آن دسته از مواردی هستند که مربوط به گوش، چشم و زبان می‌شوند؛ در روایتی از پیامبر اکرم(ص) آمده که بیشتر گناهان انسان‌ها، از زبانشان صادر می‌شود.

کارشناس برنامه «تسبیح سحر» با بیان اینکه کلید تمام گناهان، سیئات مربوط به زبان هستند گفت: ائمه اطهار(ع) بارها به یارانشان می‌فرمودند مراقب زبانتان باشید و این یکی از مهمترین توصیه‌های آنها به مومنان بوده است.

وی ادامه داد: گاه یک دروغ، یک تهمت و یک دل شکستن با زبان، اثرات سوء فراوانی دارد و جبران آن بسیار دشوار است و برخی مواقع جبران‌ناپذیر خواهد بود.

مومنی با اشاره به عذاب‌های روز قیامت خاطرنشان کرد: در روایت است که خداوند هیچ یک از اعضا و جوارح را مانند زبان عذاب نمی‌کند و در پاسخ هم گفته شده که دلیل این امر، تاثیر دروغ و دیگر گناهانی است که انسان با زبان انجام می‌دهد.

این کارشناس مذهبی افزود: بعضی گناهان به ظاهر ساده هستند ولی نباید از تاثیر آنها غافل بود چه اینکه همان گناه به ظاهر کوچک، طوفانی به پا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اگر با زبانمان، آبروی کسی را ببریم، تهمتی بزنیم یا غیبتی کنیم دیگر نمی‌توان آن را جبران کرد یا جبرانش بسیار سخت است گفت: دروغ امری حرام است ولی آدمی باید دقت کند هر راستی را هم نگوید چه اینکه ممکن است غیبت باشد، آبروی کسی برود یا گناهی دیگر بر آن مترتب شود.

مومنی تصریح کرد: گناه زبان از آن دسته مواردی است که ابزارش در اختیار همه است، هزینه‌ای ندارد و در نظر بسیاری قبح چندانی ندارد به همین دلیل بسیار روی می‌دهد و خیلی‌ها آن را کوچک می‌شمارند در حالیکه در روایت است اگر همه گناهان را در اتاقی قرار دهند، کلید آن دروغ است، گناهی که از زبان صادر می‌شود.

کارشناس برنامه تسبیح سحر با بیان اینکه بیش از 200 گناه از زبان منشأ می‌گیرند گفت: دروغگو، از هدایت و رحمت الهی به دور است و همه اینها به خاطر گناه زبان است.

وی ادامه داد: بر اساس روایتی از حضرت علی(ع)، انسان باید راست بگوید ولو به ضررش باشد و دروغ نگوید گرچه به نفعش باشد؛ ضرر دیگر دروغ آن است که اعتماد نسبت به فرد دروغگو در جامعه کاهش می‌یابد همچنین در روایت است که دروغگویان جنود شیطان هستند.

مومنی خاطرنشان کرد: مسئولان کشور باید به این مسئله توجه داشته باشند، اعتمادی که مردم به آنها کرده‌اند را قدر بدانند و از وعده‌های دروغ و تو خالی بپرهیزند.

انتهای پیام/

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار