• امروز شنبه پنجم مهر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

فرهنگنامه لغات حقوقی ، فقهی وقف

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

کرونا ویروس را جدی بگیریم

سامانه میزخدمت الکترونیکی سازمان اوقاف و امور خیریه

ملاقات عمومی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم

اجرای برنامه‌های فرهنگی با محوریت بقاع متبرکه موجب افزایش معنویت جامعه می‌شود

اجرای برنامه‌های فرهنگی با محوریت بقاع متبرکه موجب افزایش معنویت جامعه می‌شود

مدیرکل اوقاف استان قم گفت: برنامه‌های فرهنگی، قرآنی و اجتماعی که با محوریت بقاع متبرکه اجرایی می‌شوند، در نهایت منجر به افزایش معنویت و دینداری جامعه خواهند شد.

 دوشنبه 9 تیر 1399   33  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری شنبه شب در ویژه برنامه تلویزیونی ماهتاب که به مناسبت پنجم ذی القعده روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه به صورت زنده از جوار حرم مطهر امامزاده سید معصوم علیه السلام روی آنتن سیمای مرکز قم رفت با اشاره به مهاجرت گسترده فرزندان و نوادگان ائمه اطهارعلیهم السلام به ایران طی دوره‌های مختلف تاریخی اظهار کرد: هرگاه حکومت‌های محلی که زیر سلطه بنی عباس قرار داشتند مزاحمتی ایجاد می‌کردند، این امامزادگان با استقبال گرم مردم ایران روبرو می‌شدند البته قم شرایطی متفاوت داشت و به دلیل حضور همیشگی شیعیان، آغوش گرم قمی‌ها همواره به روی فرزندان ائمه علیهم السلام باز بوده است.
وی افزود: حضرت سید معصوم علیه السلام از نوادگان امام سجادعلیه السلام به شمار می‌روند که اینک بقعه متبرکه ایشان جزو بقاع شاخص قم به شمار می‌رود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه امامزاده علیرضا علیه السلام واقع در نزدیکی جمکران، پدربزرگ امامزاده سید معصوم علیه السلام هستند گفت: در شجره‌نامه این بزرگواران آمده که همگی اهل کرامت و فضیلت بوده‌اند و مردم توجه فوق‌العاده‌ای به آنها داشته‌اند.
وی ادامه داد: لقب سید معصوم به خاطر پاکی و طهارت فراوان این امامزاده واجب‌التعظیم به ایشان نسبت داده شده است.
اسکندری با اشاره به تاثیر رسانه‌ها در معرفی امامزادگان و آشنایی اقشار مختلف جامعه با آنها اظهار کرد: طی ماه مبارک رمضان، ویژه برنامه «تسبیح سحر» از جوار امامزادگان شاخص به صورت زنده روی آنتن شبکه نور رفت و با استقبال مردم مواجه شد همچنین مردم قم نسبت به سال‌های پیش، اقبال بیشتری به موقوفات داشتند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با تاکید بر توسعه اینگونه برنامه‌ها گفت: برنامه‌هایی که با محوریت امامزادگان و موقوفات از رسانه استانی پخش می‌شوند، در افزایش معنویت جامعه و توسعه برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی و قرآنی بقاع متبرکه می‌شود و در نهایت به دینداری بیشتر آحاد مختلف می‌انجامد.
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به اهمیت ارتباط بندگان با خداوند اشاره و ابراز کرد: این ارتباط باید با اتکا به وسیله‌ای صورت بگیرد و ائمه اطهارعلیهم السلام و فرزندان آنها از جمله این وسائل هستند البته حضور قلب در ارتباط با این بزرگواران ضروری است، اینکه انسان به زیارتی که می رود و سلامی که عرضه می‌دارد، اعتقاد قلبی داشته و مراقب افکار و اندیشه‌ها، رفتار، نگاه و گفتار خود باشد.
اسکندری با اشاره به سه وظایف محوری سازمان اوقاف و امور خیریه و ادارات کل آن در استان‌ها خاطرنشان کرد: حفظ و توسعه موقوفات نخستین رسالت این سازمان است، اینکه موقوفات به خوبی نگهداری شوند، در اجرای نیت واقفان عملکرد امینانه‌ای داشته باشد و در راستای احیای موقوفات و توسعه مسئله وقف تلاش کند.
وی به دومین وظیفه سازمان اوقاف پرداخت و گفت: توسعه و آبادانی بقاع متبرکه و نیز تداوم فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی با محوریت این اماکن مقدسه، دومین وظیفه است که با اجرای طرح مراکز افق، موضوعات اجتماعی هم به آن اضافه شده تا در نهایت شاهد تحقق مطالبه رهبر معظم انقلاب یعنی تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی باشیم.
اسکندری افزود: پرداختن به امور خیریه و تشویق و ترغیب خیرین برای شرکت در طرح‌های خداپسندانه با محوریت بقاع متبرکه، سومین رسالت سازمان اوقاف به شمار می‌رود که با جدیت به دنبال اجرای آن است.
انتهای پیام/
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار